Hóesés és Kállai kettős
Ezúttal Nagykállóba látogattunk el, 2012. április 1-én, ahol a helyi SZATE (Szabadidősport és Természetbarát Egyesület ) mint házigazda fogadott bennünket. A város híres épületeit és köztéri nevezetességeit mutatták be, majd ezt követően a Helytörténeti gyűjteményben egy igen érdekes és mélyenszántó előadást hallgattunk meg, Nagykálló történetéből.
Folytatva utunkat Harangodra tekertünk, ahol megleshettük a vesszőből font napernyők készítését is.
Túránkat egy rövid természetjárással fejeztük be, egy kiadós zsíros kenyér parti után, a harangodi erdőben a KUKI bázison.
Gyönyörű a táj, ajánljuk minden kedves természetbarát figyelmébe ezt a vidéket. Bár az időjárás igen bolondos volt ( tehette is, hiszen április 1-én volt), kedvünket nem szegte semmi sem.
Köszönjük a szíves vendéglátást a Szabadidősport és Természetbarát Egyesületnek!
Ha Nyíregyházára túráztok, egy zsírsokenyérre a vendégeink vagytok.
További képek: https://plus.google.com/photos/118391805728815745421/albums/5726687192321713905
Varga Ádám képei: https://plus.google.com/u/0/photos/115702814184245036539/albums/5726392632964825457
SZATE fotói: http://szate.hu/keptar_elemei/20120401/album/index.html
Harsányi Gézáné, Margit a Helytörténeti Gyűjteményben megígérte hogy elküldi a tarkedli receptjét.
Tarkedli – egy közismert régi kelt tészta receptje nyolc személyre
Egy 3 literes fazékban kovászt készítünk: 40 dkg lisztet langyosra előmelegítünk, 4 dkg cukrot teszünk hozzá, 2 dllangyos tejet, és 2 dkg elmorzsolt élesztőt. Ezeket simára keverjük, és meleg helyen kissé megkelesztjük. A kovászhoz adunk két tojássárgáját, csipet sót, és még 3 dltejet. Az egészet fakanállal, vagy robotgéppel jól összedolgozzuk. Egészen gyenge lágy tésztát kapunk, amit melegített fedővel lefedünk, és meleg helyen 45 percig kelesztünk. Hozzáadjuk a 2 tojás pici sóval keményre vert habját, és még néhány percig kelesztjük.
Tarkedli-sütőben, vagy tükörtojássütőben ízlés szerit zsírt, vagy olajat forrósítunk, és zsíros evőkanállal szaggatunk 1-1-et a sütő mélyedéseibe. Nem túl gyorsan, hogy a közepe is jól átsüljön mindkét oldalát megsütjük. A kész kis tarkedliket porcukorral megszórva lefedett tálban melegen tartjuk, amíg ez egész megsül. Kevés rummal, vagy aromával kevert baracklekvárral tálaljuk.
Helyi kötődése: A tarkedli egyszerű, könnyen elkészíthető, olcsó étel, minden hozzávalója megtermett a Nyírségben. Kezdő háziasszony is el tudta készíteni.
A kálló környéki dombok napsütötte, déli oldalain különösen jóízű kajszi barack termett, ami hírtelen lágyult, nem volt igazi piaci árú, ezért főztek belőle lekvárt.
A penészedés ellen tettek a befőttes üvegekbe a lekvár tetejére 1-1 evőkanál rumot.
A tarkedlit nagymosáskor tejfölös bableves, vagy előző napról maradt gulyásleves után második fogásként tálalták.
Jó étvágyat kíván hozzá: Harsányi Gézáné a Nagykállói Múzeumból.